شهرداری زیارت

سخن شهردار

با درود و سلام به پیشگاه امام زمان (عج) و نایب برحقش مقام معظم رهبری حضرت آیت اله خامنه ای مد ظله العالی عرض ادب و احترام به محضر مردم خوب و شریف شهر زیارت . اینک که با عنایت پرورگار بی همتا و حسن اعتماد شورای محترم شهر ، توفیق خدمت در شهر زیبا و تاریخی شهر زیارت را یافته ام ، با استعانت از خداوند توانا و ائمه اطهار تمام تلاش و کوشش خود را در جهت خدمت به مردم شریف این شهر و آبادانی و توسعه آن به کار خواهم بست .باشد که با حمایت مسئولان و شهروندان در زیر پرچم دولت تدبیر و امید بتوانیم مردم نجیب و شریف شهر زیارت را به استحقاق هر آنچه دارند برسانیم . فرهاد زراعتکار/شهردار زیارت
... [ادامه]

شهر زیارت در فاصله‌ي ۵ كيلومتري شمال غربي شهرستان شيروان قرار دارد و از شمال به روستاي محمدعلي‌خان و زمينهاي تكمران و از جنوب به جاده‌ي آسفالته شيروان ـ بجنورد و از شرق به روستاي خانلق و شيروان و از غرب به روستاي منصوران محدود مي‌گردد. جمعيت اين شهر ۱۵۰۰ خانوار و ۶ هزار نفر است كه به زبان تركي محلي تكلم مي‌كنند. اين شهر تازه تاسیس به علت واقع شدن مرقد مطهر امامزاده حمزه‌بن‌موسي‌الرضا عليه‌السلام در اين مكان كه زيارتگاه مردم مي‌باشد، به زيارت موسوم شده است.

shahr

     مؤلف ناسخ‌التواريخ مي‌نويسد: جعفرقلي‌خان حاكم بجنورد و حسن‌خان سالار كه در مقابل شاه قاجار قد علم كرده و علناً به مبارزه پرداخته بودند. وقتي‌ كه مشاهده كردند سام‌خان حاكم مقتدر شيروان و ايلخان بزرگ با قشون دولتي حسام‌السلطنه همكاري مي‌نمايد همين موضوع را مستمسك قرار داده، جعفرقلي‌خان برادر خودش حيدرقلي‌خان را براي اين كه زهر چشمي به سام‌خان حاكم شيروان نشان دهد با عده‌ي زيادي از سواران جنگي تركمن و شادلو روانه‌ي حمله به شيروان مي‌كند، اما چون در شيروان با مقاومت مواجه مي‌شوند به روستاي بزرگ زيارت حمله مي‌برند. در اين جنگ خونين مردم قريه‌ي زيارت شيروان با عده‌اي بسيار اندك تا آخرين رمق به مبارزه مي‌پردازند و حتي زنان نيز قهرمانانه وارد اين نبرد نابرابر مي‌شوند با اين كه قواي حيدر‌قلي‌خان از نفرات بيشتر و امكانات جنگي كاملتر برخوردار بود مدت دو روز اين جنگ و گريز با شدت ادامه داشته و از طرفين درگير عده‌اي كشته مي‌شوند كه آخر‌الامر با تخريب برجها و حصار اطراف قلعه زيارت كه هنوز هم آثار آن ديده مي‌شود حدود دويست نفر از مبارزين اين روستا را اسير مي‌كنند كه بلافاصله با اقدامات حاكم شيروان اسرا آزاد و با دخالت حسام‌السلطنه جعفرقلي‌خان و حيدرقلي‌خان به دارالخلافه تهران مي‌روند و اين عصيان خاتمه مي‌پذيرد.[۱] »

صنيع‌الدوله مي‌نويسد: «قلعه‌ي زارت، قلعه‌ايست معمور مشتمل بر چند حصار يعني قلعه‌ي كوچك كه هر يك پنجاه شصت خانوار سكنه دارد. امامزاده‌اي در زيارت مدفون است مشهور به حمزه‌بن موسي‌الرضا عليه‌السلام كه بقعه‌اي چوبي دارد با دو سه طاق آجري، زيارت هزاروپانصد الي دو هزار باغ دارد و مسافت آن تا شهر نيم فرسخ و ما بين شمال و مغرب واقع است.[۲]»

     ناصر‌الدين‌شاه در سفر دوم خودش به شيروان مي‌نويسد:…امروز در بالا دست شيروان از سمت مغرب به فاصله‌ي نيم فرسنگ سواد دهي با باغات زيادي پيدا بود و اسم آن ده را گفتند زيارت است. چون امامزاده در آنجا مدفون است و بقعه دارد كه زيارتگاه است. باغ و اشجار بسياري دارد كه سواد آن دو مقابل سواد حضرت عبد‌العظيم عليه‌السلام به نظر آمد بايد جاي بسيار خوبي باشد.[۳]» شهر زيارت دومين قريه‌ي شهرستان شيروان بود كه داراي جاده‌ي آسفالته گرديده و به علت نزديكي به شهر يكي از محدود شهرهای مهاجرپذير شيروان محسوب مي‌شود. آب مزروعي اين روستا از طريق رودخانه‌ي قلچق و چندين حلقه چاه عميق كه اخيراً حفر شده تأمين مي‌گردد. نوع و جنس خاك زمينهاي مزروعي زيارت طبق نظريه‌ي كارشناسان براي كشاورزي و احداث باغهاي بسيار مستعد است ولي كمبود آب يكي از مشكلات عمده‌ي كشاورزان و باغداران مي‌باشد. مشاغل اصلي مردم به ترتيب كشاورزي، باغداري و دامداري است. محصولات عمده‌ي اين روستا شامل چغندرقند، گندم، جو، كشمش، حبوبات، خربزه و هندوانه مي‌باشد و داراي چندين كارگاه قاليبافي است كه صنايع دستي آن توليد قاليهاي مرغوب مي‌باشد كه به دست هنرمندان زيارتي بافته مي‌شود

برگزاری مراسم روز عيد سعيد فطر و مسابقه‌ي كشتي با چوخه از قديم‌الايام يكي از سنتهاي مردم شيروان در جوار مرقد مطهر امامزاده حمزه‌ رضا (ع) مي‌باشد كه همه ساله با شكوه فراوان و جمعيت ده‌هزار نفري انجام مي‌گيرد. به طوري كه چند روز قبل از عيد فطر مردم آماده مي‌شوند تا با اعلام شرعي عيد فطر از اقصا نقاط شهر و روستا هر چه زودتر خودشان را به كنار مرقد مطهر امامزاده برسانند تا پس از برگزاري نماز عيد سعيد فطر و شركت در ديگر برنامه‌هاي ديني اين روز از نزديك شاهد پيكار پهلوانان كشتي با چوخه‌ي ديار خود با ديگر پهلوانان شهرستانهاي شمال خراسان باشند. نام زيارت كه يكي از قراء پهلوان خيز شيروان است براي هر علاقه‌مندي به كشتي با چوخه كاملاً آشناست. زيرا برگزاري مراسم عيد فطر و كشتي با چوخه داراي تاريخ مدون ۲۰۰ ساله است.[۵] در اين جا لازم است به اسامي كشتي‌گيراني كه چه در گذشته و چه در حال حاضر از اين روستا برخاسته و در سطح كشور و خراسان مطرح بوده‌اند اشاره بشود:

     ۱ـ بابا پهلوان زيارتي از كشتي‌گيران دوره‌ي قاجاريه كه مقام پهلواني را تا پايان زندگي بدون باخت به حريفي در اختيار داشت.            

     ۲ـ پهلوان عباسقلي آذري.

     ۳ـ پهلوان قربان جواهري.

     ۴ـ پهلوان سيد عظيم. مير.

     ۵ـ پهلوان محمدتقي فياض.

 

 

امامزاده حمزه الرضا(ع)

آرامگاه امامزاده حمزه، برادر امام رضا (ع) در ۵ کیلومتری شهرستان شیروان، شهر زیارت مجموعه‌ای است مرکب از یک حرم چهار گوش به ضلع هشت متر که با واحدهای پیرامون، به وسیله درگاهی‌هایی با عمق زیاد در ارتباط است.

این بنا با توجه به وضع کلی ساختمان آن و نحوه پوشش بنا، از جمله آثار معدود دوران غزنوی (قرن پنجم) به شمار می‌رود. امامزاده حمزه رضا را فرزند امام موسی بن جعفر (ع) می‌دانند. ارتفاع مقبره تا زیر گنبد ۷/۵ متر و بلندى گنبد آن، نزدیک ۸/۵ متر است و تماماً از آجر و گچ و چوب ساخته شده است.

در جانب جنوبى بقعه، ایوان مستطیل شکل بزرگى به طول ۶/۷۰ و عرض ۴/۸۰ متر قرار دارد که در دو سوى آن، دو تالار مستطیل شکل دو طبقه به صورت قرینه ایجاد شده است.

۲۰

دو جانب غربى و شرقى حرم، با ایوان‌مانندى در وسط و دو غرفه در کنار آن، با هم حالت قرینه دارند. در ضلع شمالى نیز ایوان‌مانندى در وسط و چهار غرفه در دو جانب آن وجود دارد. روى هم رفته، این بناى بزرگ آجرى با نماى خارجى خود و طاق‌نماهاى هشت‌گانهٔ بزرگ پیرامون آن، اثرى چشمگیر است.

بناى نامبرده با توجه به وضع کلى ساختمانى آن و نحوهٔ‌ پوشش بنا، از جمله آثار معدود دوران غزنوى (قرن پنجم هجری) به شمار مى‌رود. ضریح‌، ‌به شکل مکعب مستطیل مشبک چوبى، در وسط حرم واقع شده و فاقد هر گونه تاریخى است.

 

چهارطاقی تیموری، بنایی با نقوش اسلیمی

بنای تاریخی چهار طاقی تیموری در شش کیلومتری شیروان و در قسمت شمال‌شرقی مقبره امام زاده حمزه رضا(ع) در شهر زیارت واقع شده‌است.

این مقبره به یکی از سرداران تیمور با نام عید خواجه منسوب است که بنای آن با خشت و آجر ساخته شده و در مواردی با چوب استحکام بخشی شده‌است.

بنای چهارطاقی از بیرون نمای هشت ضلعی دارد و با عناصر مختلف از جمله طاق نماهایی با پوشش جناقی و آجرچینی خفته راسته در قسمت ساقه گنبد تزئین شده‌است.

ارتفاع گنبد این مقبره تاریخی از قسمت فوقانی بنا دومتر و ۵٠ سانت و تا زیر گنبد چهارمتر و ٢٠ سانتی‌متر است.

۲۱

فضای درونی چهار طاقی دارای اندود گچی است و در جاهای مختلف و به ویژه تقاطع اضلاع از گچبری استفاده شده، همچنین این بنا سردابه‌ای دارد که سقف آن از بین رفته است.

بالای سردرهای بنای تاریخی چهار طاقی، دور تا دور به رنگ فیروزه‌ای گچبری و کتیبه ایجاد شده که آثار آن بخوبی مشاهده می‌‎شود و در گچ‌برها و کتیبه‌ها علاوه بر خط از نقوش اسلیمی نیز استفاده شده است.

 

حرم مطهر امامزاده یحیی(ع)

حرم مطهر امامزاده یحیی از نوادگان امام کاظم(ع)در فاصله ۳ کیلومتری از حرم مطهر امامزاده حمزه رضا(ع) واقع شده و از جایگاه ویژه ای بین مردم برخوردار است.

درختان توت محوطه حیاط این امامزاده برای همه مردم منطقه به نمادی خاص تبدیل شده است.

yahia

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد